Životní tempo i styl se v posledních letech dost změnil. Žijeme hodně rychle a často se tak i stravujeme. Na nějaké dlouhé vyvařování nemáme čas, upřednostňujeme rychlovky a minutková jídla. Často se také stravujeme v restauracích a kantýnách, hlavně během pracovního týdne.
Přesto má snad každý doma nějaké potraviny, které je potřeba nějaký čas uchovávat a skladovat.
Kde skladovat
· V lednici
Všechny potraviny, které pro své uchování potřebují nižší teplotu, by měly najít své místo v lednici. Máte-li chladný sklep, ale ne vlhký, můžete například nápoje a zeleninu, ovoce uchovávat v něm. Mléčné výrobky, masné výrobky musí do lednice.
· Ve spíži, komoře, skříni
Podle možností disponujeme různými prostory, kde skladujeme trvanlivé potraviny jako těstoviny, luštěniny, rýži, kávu, čaj, vločky, konzervy a další. Tyto potraviny je třeba pravidelně kontrolovat, abychom si nezanesli domů nežádoucí hosty, jako jsou mouční červi nebo moli. A zase pozor na sice dlouhou, ale ne neomezenou dobu spotřeby.
· V mrazáku
Tady skladujeme potraviny po delší dobu. Doba zamrazení by ale u většiny potravin neměla přesáhnout jeden rok. Alespoň jednou ročně mrazák projděte, zda jste tam něco nezapomněli již nezdravě dlouhou dobu.
· Ve sklepě
Málokterá novostavba se dnes může sklepem pyšnit a u bytových domů nebývají příliš chladné, proto zde již málokdo potraviny skladuje a na pivo ze sedmého schodu můžeme skoro zapomenout. Kdo ho ale má, může v něm přechovávat marmelády, zavařeniny, brambory a jinou zeleninu, med apod.
· Na kuchyňské lince
Tady má své místo většinou pečivo, které je určeno k rychlé spotřebě a ovoce, které by mělo být na očích, aby po něm členové rodiny občas sáhli. U ovoce pozor na ovocné mušky a u pečiva na plíseň. Ideální je ho mít zabalené v utěrce nebo nějaké látce, ne v igelitovém pytlíku.