Pokud jde o peníze, říká se, že jich nikdy není dost. Každý z nás jich má omezené množství, proto je dobré zamyslet se, jestli s nimi dobře hospodaříme nebo jestli bychom mohli trochu změnit způsob, jak s nimi zacházíme. Při troše námahy můžeme získat kontrolu a přehled nad tím, kolik utrácíme a nedostaneme se do zbytečných dluhů.
Několik tipů:
- Udělejte si rozpočet – do toho patří každá položka, kterou utratíte za konkrétní věc. Pokud chcete například zjistit kolik utratíte měsíčně za jídlo, započítejte do této kategorie nejen účty za nákup potravin, ale i výdaje za jídlo, které si kupujete v práci, dětem ve škole, za útratu při návštěvě restaurace či kavárny. To všechno může zahrnovat položku potraviny. Takto postupujte i v jiných kategoriích (benzín, drogerie, nájem atd.)
- Využijte elektronických účtů u své banky – pro mnohé z nás je samozřejmostí nakupování kartou. Pokud je to i Váš případ, můžete všechny své výdaje kontrolovat přes svůj účet, což je velmi praktické. Na účtu se dá využít nastavení a sledování rozpočtu elektronicky. Výhodou je, že nemusíte skladovat papírové účtenky a můžete porovnat také výdaje několik měsíců zpátky.
- Snažte se držet rozpočtu – jakmile už víte, kolik za měsíc utratíte, snažte se svého rozpočtu držet. Chce to sice trochu sebeovládání, ale když se Vám to podaří, budete mít ze sebe dobrý pocit a vaše kapsy nebudou prázdné.
- Rozumně používejte kreditní karty – při nakupování kreditní kartou buďte opatrní. Člověk snadno zapomene na následky, protože peníze nemá v ruce. Mějte tedy přehled o vašich platbách i o výši úroků. Nebudete později nepříjemně překvapeni.
TIP na víc
Při rozpočtu vždy počítejte i s nějakými nečekanými výdaji, jinými
slovy s nějakou finanční rezervou navíc. Je to rozumné, protože i při sebelepším plánování nemůžeme mít vše pod kontrolou. To je zkrátka život. V případě, že Vás pak potká nějaká ta platba navíc, nebudete si muset půjčovat. Naučit se finanční gramotnosti chce trochu času, ale jistě se to vyplatí.