Některé živé organismy budí v lidech skutečný respekt poté, co se o nich dovídáme jejich neuvěřitelné schopnosti. Jednou z nich je i přežití v drsných podmínkách, kde by neměl jiný živý tvor šanci na úspěch. Zkuste si například představit, že by vás vysadili vysoko v horách, v nadmořské výšce kolem čtyř tisíc metrů, kde dují silné ledové větry, a kde je velmi nízká hladina atmosférického kyslíku, tyto podmínky dobře znají někteří horolezci a ti také lépe chápou, jak obtížné je zde něco vypěstovat.
Přesto se právě zde daří rostlině, která se stala legendou jihoamerického kontinentu – Maca peruánská. Dokázala se adaptovat nehostinným podmínkám a doslova vydolovat ze země a z ovzduší všechny potřebné prvky, aby nejen přežila, ale aby se mohla úspěšně rozmnožovat. Největší zásobárnou živin je pro bio Macu její masivní kořen a ten se také stal pro tamní obyvatele nesmírně důležitou léčivkou.
Maca peruánská se řadí mezi adaptogenní rostliny, ve stejné kategorii se nachází např. korejský Ženšen a indická Ashwagandha. Jejich společným znakem je vytvářet v lidském těle rovnovážný stav z hlediska hormonů, jakékoli jejich rozkolísání vede i k závažným zdravotním problémům, jako jsou deprese, úzkosti, sebevražedné či agresivní touhy, nechuť k sexu, impotence a neschopnost erekce, problémy kardiovaskulárního systému, snížená imunita, narušené trávení, neurologické problémy, snížené mozkové funkce, problémy se spánkem či předčasné stárnutí.
Adaptogenní byliny působí v našem organismu komplexně, snaží se o vytvoření přirozeného stavu, který nám byl dán již od narození, tedy který byl definován naší jedinečnou DNA. Maca peruánská může výrazně brzdit i proces stárnutí a naopak zlepšit či urychlit přirozenou regeneraci a teoreticky tak naše tělo dokonce i omladit. Ostatně řada vědců dnes zjišťuje, že lidský věk není omezen jen několika desítkami let a můžeme se dožívat v pevném zdraví mnohem vyššího věku.