Správné obutí dokáže posunout váš běžecký výkon do jiné dimenze. A to platí především pro ty z vás, kteří jste doposavad běhali ve starých trepkách. Při výběru nových bot byste tak měli vzít v úvahu několik kritérií, které zásadně ovlivní nejen komfort vašich nohou, ale také rychlost, efektivitu pohybu a v neposlední řadě náchylnost ke zranění.
V první řadě byste neměli myslet pouze na cenu. Pokud to myslíte s běháním vážně (pozor, to platí u vás, kteří nepomýšlíte na závodění), má investice do správných bot opravdu význam. Ceny kvalitních běžeckých bot startují povětšinou na hranici jednoho tisíce korun, top modely pak vysoce překračují třítisícovou sumu.
Prvním důležitým kritériem je velikost. Tu volte o něco menší, než je velikost vaší vycházkové/pracovní obuvi. Většinou totiž „normální“ boty kupujeme o cca půl až jedno číslo větší, jelikož nám poskytují dostatečný komfort při nošení. Jenže při běhu dochází v takto velké botě k výrazným posunům chodidel, které ve výsledku znamenají vysoké riziko vzniku puchýřů na ploskách nohy. Velikost by tedy měla odpovídat vaší skutečné délce nohy s tolerancí + 0,5 cm.
Dále si sami zhodnoťte, v jakém terénu vede většina vašich tras. Ideální je mít více párů běžeckých bot, které můžete střídat podle toho, kde se aktuálně pohybujete. Jenže ne každý si to může dovolit. A pozor – univerzální boty sice existují, ale nejsou moc funkční! Jak se si vybrat? Pokud preferujete městské trasy, většinou se pohybujete na asfaltových, betonových či jinak zpevněných cestách (nebo alespoň máte tu možnost). V tomto případě doporučujeme boty určené na tyto povrchy. Jejich podrážka je hladká, nesmýká se. Pokud raději běháte v přírodě v polích a lukách, pak šáhněte po trialových botách. Ty mají podrážku uzpůsobenou vyšším nárokům na přilnavost.
Sportovní obchody již dnes často disponují také přístrojem, který měří váš běžecký krok, konkrétně styl došlapu. Využijte tuto možnost, protože výrobci krom bot s neutrálním došlapem na trh dodávají také modely speciálně určené pro lidi, kteří došlapují na vnitřní/vnější stranu chodidla. Vnitřní vložka tento nedostatek dokáže odbourat. Předejdete tak zranění kotníků či problémům s achilovkou.